Blog o zdrowiu

Jądra to męskie narządy rozrodcze, które wytwarzają hormony i plemniki. Są zakładnikami swojej delikatnej budowy: nagrzewają się, ściskają je ciasne ubrania i są narażone na urazy podczas różnych kontuzji. Dlatego istnieje wiele powodów, które mogą wywołać dyskomfort w mosznie. Mogą boleć same jądra, lub ich przydatki, w których gromadzą się i dojrzewają plemniki. Zdarza się, że ból moszny nie jest związany ze zdrowiem jąder. Na przykład przepuklina pachwinowa i kamienie nerkowe są bolesne. W neuropatii cukrzycowej uszkadzane są nerwy obwodowe, w tym nerwy docierające do jądra. To przez nerwy sygnał bólu dociera do mózgu. Czasami ból nie ma żadnej przyczyny.

Przyczyny, które mogą powodować ból jąder

Zapalenie najądrza.

Objawy obejmują ból jednego lub obu jąder, obrzęk i zaczerwienienie moszny oraz stwardnienie wokół jądra. Zapalenie najądrza jest najczęściej wywoływane przez infekcje przenoszone drogą płciową (rzeżączka lub chlamydia) lub infekcje dróg moczowych. Zapalenie najądrza jest zwykle leczone antybiotykami, więc w przypadku dolegliwości trzeba udać się do lekarza i poddać się badaniom na obecność chorób przenoszonych drogą płciową. Dla złagodzenia bólu można nałożyć trochę lodu na pachwinę i zażywać leki przeciwbólowe. Oczywiście, jeśli przyczyną jest rzeżączka lub chlamydia, mężczyzna nie może uprawiać seksu, do czasu wyzdrowienia.

Żylaki powrózka nasiennego.

To powiększenie żył wewnątrz moszny. Co więcej, lewe jądro cierpi częściej niż prawe. Krótko mówiąc, chodzi o naczynia, które go otaczają. Problem dotyka 10 do 15 mężczyzn na stu. Z tego powodu w pozycji stojącej lub podczas wysiłku fizycznego jedno lub oba jądra mogą ulec zranieniu. Żylaki powrózka nasiennego są łatwe do zdiagnozowania: moszna wygląda jak worek robaków. Ale zwykle o ich istnieniu mężczyzna dowiaduje się, gdy zaczyna planować poczęcie dziecka. Rozszerzanie się żył w mosznie pogarsza jakość nasienia, zmniejsza jego produkcję, a nawet może prowadzić do braku plemników w nasieniu.

Zapalenie jąder.

Jest jednym z najczęstszych powikłań świnki. Dotyka jednego na czterech mężczyzn, u których po okresie dojrzewania rozwija się świnka. Podczas choroby gruczoły ślinowe po jednej stronie twarzy puchną, temperatura wzrasta, pojawia się ból podczas przełykania i żucia. 4-8 dni po obrzęku ślinianek mężczyzna może odczuwać silny ból w jednym jądrze (rzadziej w obu). U połowy chorych rozmiar jąder może się zmniejszyć. Jeden na dziesięciu będzie miał spadek liczby plemników. Skręt jądra jest rzadkim i niezwykle bolesnym stanem, który dotyka jednego na cztery tysiące mężczyzn poniżej 25 roku życia. Nie wiadomo, dlaczego powróz nasienny jest nieoczekiwanie skręcony – splot mięśni, nerwów, naczyń krwionośnych, nasieniowodów, na których zawieszone jest jądro.

To blokuje dopływ krwi do niego, więc jeśli mężczyzna nie otrzyma pomocy medycznej w ciągu 4 do 6 godzin, to jest szansa, aby pożegnać się ze skręconym jądrem. Skręcenie występuje u najczęściej w okresie dojrzewania, ale może również wystąpić u dorosłych. Jądra bolą również po seksie, który nie kończy się orgazmem. W takim przypadku mężczyzna może odczuwać bolesne i ciągnące uczucie w mosznie. Zwykle po pobudzeniu krew pędzi do genitaliów, a po orgazmie spływa z powrotem. Jeśli tak się nie stanie, nadmiar krwi stagnuje się w jądrach i powoduje dyskomfort. Ważne jest, aby partnerzy wiedzieli, że jest to nieszkodliwe i ustępuje po wytrysku. Również uderzenie w jądra powoduje duży ból, który zwykle ustępuje z czasem. W szczególnie ciężkich przypadkach uraz prowadzi do pęknięcia jądra i wymaga operacji, aby je uratować.

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *