Blog o zdrowiu

Grzybica penisa jest schorzeniem nieprzyjemnym, jednak zdarza się stosunkowo często u osób prowadzących aktywne życie seksualne. Panowie często zwlekają z wizytą u lekarza, ponieważ zwyczajnie wstydzą się objawów. Nieleczona grzybica może się nasilać, aż w końcu przejdzie w stan przewlekły i leczenie może okazać się trudne. Pierwsze niepokojące objawy powinny skłonić mężczyznę do konsultacji lekarskiej, szczególnie jeśli ma za sobą przygodny stosunek lub zmianę partnerki.

Jak można się zarazić grzybicą?

Grzybica penisa to choroba nazywana również kandydozą – jest powodowana przez drożdżaki, które atakują błony śluzowe i skórę. U kobiet kandydoza może rozwijać się w pochwie, dlatego też częstą przyczyną zakażenia jest kontakt seksualny z chorą, nawet jeśli nie przejawia ona niepokojących objawów. U panów grzybica z racji anatomii narządów płciowych rozwija się znacznie rzadziej jednak nie oznacza to, że nie można się nią zarazić. Ryzyko zakażenia istnieje również poprzez używanie ręcznika czy erotycznych gadżetów wspólnie z osobą zakażoną. Czynniki sprzyjające zakażeniu to przebyta antybiotykoterapia, obecność chorób powodujących obniżenie odporności, cukrzyca czy nieodpowiednia higiena prącia. Kiedy grzybica się rozwinie, wymaga specjalistycznego leczenia, ponieważ może przybierać uciążliwą formę.

Jakie są objawy grzybicy na penisie?

Objawy grzybicy zazwyczaj są bardzo uciążliwe, chociaż mogą początkowo przybierać dość łagodną formę, by nasilić się dopiero z czasem i wraz z rozwojem schorzenia. Tylko nieliczni panowie nie cierpią na zbyt nasilone objawy. Są to nie tylko objawy natury estetycznej, które można zbagatelizować. Objawem grzybicy jest uporczywy świąd penisa, w szczególności żołędzi oraz możliwe zaczerwienienie. Żołądź może stać się bolesna, pojawia się także nieznaczny obrzęk i sporadycznie można zaobserwować niewielkie nadżerki na prąciu. Grzybica powoduje powstawanie gęstej, serowatej mazi pod napletkiem, która może mieć nieprzyjemny zapach. Nawet utrzymywanie prawidłowej higieny nie powoduje cofania się tych zmian, które z czasem mogą się tylko nasilać, powodując także bolesność podczas stosunku.

Jak należy leczyć grzybicę penisa?

Grzybica penisa wymaga konsultacji z lekarzem, który powinien zastosować odpowiednie leki na podstawie wywiadu z pacjentem oraz obserwowaniem zmian na penisie. Niestety, grzybica sama nie przejdzie, jest zbyt poważnym schorzeniem. Na własną rękę można zastosować np. clotrimazol, który jest lekiem przeciwgrzybiczym w formie kremu, który można kupić w aptece bez recepty – nadaje się do smarowania całej powierzchni członka. W zależności od nasilenia choroby, lekarz może zalecić nie tylko preparaty działające miejscowo, ale również leki doustne, które są wydawane na receptę. Zaawansowana grzybica nie zawsze daje się łatwo wyleczyć, dlatego też w razie nieskuteczności prowadzonej terapii konieczne może okazać się pobranie wymazu spod napletka lub z cewki moczowej, na podstawie których lekarz dobierze skuteczny lek przeciwgrzybiczy.

Oprócz stosowania leków ważne jest utrzymywanie prawidłowej higieny i mycie prącia preparatami o neutralnym pH. Istotne jest dokładne osuszanie penisa po kąpieli oraz noszenie przewiewnej, najlepiej bawełnianej bielizny. Lekarz powinien zalecić leczenie również partnerce, która prawdopodobnie także uległa zakażeniu kandydozą. W czasie leczenia należy powstrzymać się od stosunków, a jeśli już do nich dochodzi, konieczne jest stosowanie prezerwatyw.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *